اصول مدیریت زنجیره تأمین

صفحه اصلی . اصول مدیریت زنجیره تأمین
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
اصول مدیریت زنجیره تأمینReviewed by ستاره شجاعی on Jun 9Rating: ۵.۰اصول مدیریت زنجیره تامیندر این متن به بررسی هفت اصل مدیریت زنجیره تامین که در مجله‌ی Supply Chain Management Review، از معروف ترین منابع حوزه زنجیره تامین، چاپ شده می پردازیم.

هفت اصل مدیریت زنجیره تأمین

در پژوهشی که ده سال پیش بین صد تولیدکننده، توزیع کننده، و خرده فروش انجام شد، مجموعه‌ی زیادی از استراتژی و ابتکاراتی که در مدیریت زنجیره تأمین استفاده می‌شد جمع آوری شد.
این مجموعه نهایتا به هفت دسته تقسیم شده و در مجله‌ی Supply Chain Management Review که از معروف‌ترین منابع مورد مطالعه‌ی متخصصان زنجیره تأمین بود، چاپ شد.ضمن در نظر گرفتن اینکه زمان جمع‌آوری این اصول مربوط به ده سال گذشته است و کسب و کارها در این مدت تغییرات زیادی کرده‌اند، توجه داشته باشید که می‌توان مواردی به این لیست اضافه و یا کم کرد.

  • اصل اول: دسته بندی کردن مشتریان با توجه به نیاز های آن‌ها، به‌نحوی که هر مشتری در گروه مجزایی قرار بگیرد. هماهنگی در زنجیره تأمین طوری که بتواند بهترین خدمات را به هر بخش از مشتریان ارائه کند.
  • اصل دوم: سفارشی سازی شبکه لجستیک که بر اساس نیازمندی‌های بخش‌بندی شده‌ی مشتریان، خدمات ارائه کند.
  • اصل سوم: به سیگنال‌های بازار گوش دادن و تقاضا را در سرتاسر زنجیره تامین به نحوی تنظیم کردن که منابع به صورت بهینه اختصاص یابند.
  • اصل چهارم: نزدیک کردن هر چه بیشتر محصول به سمت مشتری ضمن سرعت بخشیدن به سراسر زنجیره تامین
  • اصل پنجم: کاهش هزینه کل خرید مواد و خدمات از طریق مدیریت کردن منابع در زنجیره تامین
  • اصل ششم: توسعه‌ی زنجیره تامین گسترده و مبتنی بر تکنولوژی به طوری که سطوح مختلف تصمیم‌گیری را پشتیبانی کرده و  دید مناسبی نسبت به جریان محصول و خدمات و اطلاعات را در اختیار گذارد.
  • اصل هفتم: سنجش و ارزیابی مستمر کانال عرضه و دستیابی به کاربر به منظور اطمینان از کارآمد بودن و اثر بخشی آن

در این متن به بررسی هفت اصل مدیریت زنجیره تامین که در مجله‌ی Supply Chain Management Review، از معروف ترین منابع حوزه زنجیره تامین، چاپ شده می پردازیم.

 

دو دید کلی به مدیریت زنجیره تأمین

به طور کلی دو نگاه متفاوت به زنجیره تامین وجود دارد. یکی آنکه کارخانه‌هایی که مشترکا برای یک محصول همکاری می کنند را یک زنجیره تامین میداند، و دیگری در نگاه بسته‌تر یک کارخانه که تولید یکی از اجزا را به عهده دارد را به تنهایی زنجیره تامین میداند.

اما نهایتا با در نظر گرفتن اینکه هر کارخانه خود زنجیره تامین مجزایی است می‌توانیم در منظم کردن زنجیره‌ی تامین اصلی و بزرگ‌تر موفق شویم.

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران