بارنامه ریلی، از مهم ترین اسناد حمل و نقل ریلی

صفحه اصلی . بارنامه ریلی، از مهم ترین اسناد حمل و نقل ریلی
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ ۵ آذر ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
بارنامه ریلی، از مهم ترین اسناد حمل و نقل ریلیReviewed by آزاده یوسفی on Nov 26Rating: ۵.۰بارنامه ریلی، از مهم ترین اسناد حمل و نقل ریلیدر حمل و نقل ریلی، بارنامه ریلی سندی غیر قابل معامله و انتقال است که مجوز سیر واگن می باشد و توسط شرکت های راه آهن در ایستگاه های بارگیری، صادر میشود.

بارنامه ریلی، از مهم ترین اسناد حمل و نقل ریلی

در حمل و نقل ریلی، بارنامه مجوز سیر واگن می باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بارنامه ریلی یک نوع سند غیر قابل معامله و انتقال است. به عبارتی بارنامه ریلی سندی است که توسط شرکت های راه آهن در ایستگاه های بارگیری، صادر شده و شرکت راه آهن طی این سند اعلام می کند که کالای شرح داده شده در بارنامه را تحویل گرفته و موظف است آن را به مقصد و گیرنده مورد نظر ارسال نماید.

حمل بار از طریق ناوگان و حمل و نقل ریلی از مبدا های ورودى کشور که شامل مرز هاى ايران و پاکستان، ايران و شوروى و ايران و ترکيه می باشد انجام می گیرد. همچنین امکان حمل بار از طريق دو مرز آبى بندر امام خمينى و بندر خرمشهر نيز وجود دارد که در این صورت، حمل با راه‌ آهن پس از انجام تشريفات گمرکى به مقاصد داخلى و يا گمرکات ثانوي، با امکانات راه‌ آهن کشور و شرايط و مقررات تعرفه داخلى صورت مى ‌گيرد.

در حمل و نقل ریلی، بارنامه ریلی سندی غیر قابل معامله و انتقال است که مجوز سیر واگن می باشد و توسط شرکت های راه آهن در ایستگاه های بارگیری، صادر میشود.

انواع مختلف بارنامه ریلی

در کشور ما حمل و نقل بین المللی از طریق ناوگان ریلی و توسط راه آهن انجام می گیرد و همان طور که در بالاتر ذکر شد حمل کالا از سه مبدا ورودی کشور انجام می پذیرد که مفصلا عبارت اند از:

 • حمل بار از اروپا به ايران از خاک ترکيه توسط بارنامه CIM

در این حالت کالاهایی که از مبدا اروپا از طریق کشور ترکیه حمل می شوند از طریق مرز رازی وارد ایران می شوند. بارنامه منتشر شده تحت مقررات کنوانسیون حمل و نقل بین المللی کالا با راه آهن یا همان CIM می باشد که در پنج نسخه صادر شده به طوری که نسخه چهارم آن پس از دریافت کالا به فرستنده تحویل می گردد و در مقصد نیز، گیرنده کالا نسخه چهارم را که همراه با بقیه اسناد لازمه از فرستنده کالا دریافت کرده است، جهت تحویل کالا در مقصد به راه آهن کشور ارائه می نماید.

 • حمل بار از کشورهاى بلوک شرق و ترانزيت در خاک اتحاد جماهير شوروى سابق SMGS

در این حالت کالاهایی که از کشورهای اروپایی و یا از طریق ترانزیت کشورهای اروپای شرقی و اتحاد شوروی حمل می شوند، از طریق مرز جلفا وارد ایران می شوند. بارنامه صادره در این شرایط به نام موافقت ‌نامه حمل و نقل کالا با راه‌آهن و یا SMGS می باشد. در این شرایط، راه آهن پس از دریافت کالا از فرستنده، نسخه دوم بارنامه ریلی را تحویل فرستنده می دهد و سپس در مقصد، گیرنده کالا با ارائه آن می تواند کالای خود را دریافت نماید.

 • کالاهای وارداتی از راه آهن میرجاوه

در این حالت صرفا کالاهایی از مبادی راه آهن میرجاوه وارد ایران می شوند که مقصد این کالاها ایستگاه راه آهن زاهدان می باشد. کالاهای وارداتی از این طریق مبتنی بر مقررات حاکم بر راه نامه های راه آهن و مقررات داخلی دو کشور می باشد.

اطلاعات قابل درج در بارنامه ریلی راه آهن

حمل بار در سه مبدا ورودى ميرجاوه، جلفا و رازي توسط ناوگان ریلی و با توجه به مقررات حاکم بر قرارداد حمل صورت مى‌گيرد. تمامی محمولات و کالاهای صادراتی یا وارداتی به جز کالاهای خرده بار، اکثرا به صورت دربست بوده و صاحب کالا می بایست سندی مبتنی بر مشخصات فرستنده و گیرنده، نوع بار و مشخصات آن را که اصطلاحا بارنامه راه آهن نامیده می شود تحویل راه آهن دهد تا در مقصد توسط گيرنده دريافت گردد. در این حالت فرد تحویل دهنده بار مسئولیت تمامی مطالب قید شده در بار نامه را بر عهده داشته و راه آهن هیچ گونه مسئولیتی در قبال مطالب اظهار شده در بارنامه ریلی ندارد.

به طور کلی اطلاعات قابل درج در بارنامه ریلی راه آهن به شرح زیر می باشد:

 • نام و آدرس فرستنده کالا
 • نام ایستگاه مبدا و مقصد کالا
 • نام و آدرس گیرنده کالا
 • نوع کالا و مشخصات آن از قبیل ابعاد، تعرفه و …
 • وزن کالا
 • تعداد بسته ها و مشخصات بسته بندی
 • ذکر جزییات لازم جهت ارائه به گمرک
 • هزینه حمل کالا

هزینه حمل کالا عموما بر اساس تعرفه راه آهن محاسبه شده و مبنای محاسبه آن نیز وزن کالا، قیمت واحد محصول، تعرفه مربوطه و نرخ تسعیر و همچنین هزینه های فرعی می باشد.

در حال حاضر سیستم بارنامه الکترونیکی از طریق وب سایت راه آهن جمهوری اسلامی ایران قابل پیگیری می باشد. با صدور بارنامه الكترونيكي، امکان حذف چرخه مبادلات پولی توسط راه‌ آهن جمهوري اسلامي وجود دارد چرا که در این صورت شركت ‌هاي سفارش دهنده حمل بار، فقط با بانك ‌ها ارتباط خواهند داشت.

سیستم ردیابی آنلاین واگن

ما در مجموعه ورسک امکانات لازم را جهت پیگیری و ردیابی واگن های باری به وجود آورده ایم. شما می توانید با مشاهده تعرفه های در نظر گرفته شده و ثبت نام در سایت، پس از ارسال بار و دریافت بارنامه ریلی، با وارد کردن اطلاعات واگن خود، به صورت لحظه ای از موقعیت محموله خود و عملیاتی که بر روی واگن انجام می شود مطلع شوید. نوع محموله و تناژ بارگیری و زمان رسیدن به مقصد، تنها بخش کوچکی از خدماتی است که می توانید با استفاده از سرویس ردیابی واگن ورسک به آن دست پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ردیابی واگن مراجعه نمایید.

 

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران