سیستم کدینگ بین المللی واگن ها

صفحه اصلی . سیستم کدینگ بین المللی واگن ها
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
سیستم کدینگ بین المللی واگن هاReviewed by آزاده یوسفی on Oct 7Rating: ۵.۰سیستم کدینگ بین المللی واگن هابه منظور سرعت، دقت و سهولت در تنظیم اسناد قطار، طبق استاندارد های از پیش تعیین شده UIC ، کلیه واگن ها می بایست از سیستم کدینگ بین المللی واگن ها پیروی کرده و یک کد شناسایی عددی 14 رقمی ویژه داشته باشند.

سیستم کدینگ بین المللی واگن ها

به منظور سرعت، دقت و سهولت در تنظیم اسناد قطار، طبق استاندارد های از پیش تعیین شده UIC که در واقع اتحادیه بين المللی راه آهن های اروپا است، کلیه واگن ها می بایست از سیستم کدینگ بین المللی واگن ها پیروی کرده و یک کد شناسایی عددی ۱۴ رقمی به شرح و مشخصات ویژه داشته باشند. هر کد شناسایی ۱۴ رقمی متشکل از ۶ سری اطلاعات به شرح ذیل می باشد:

 • سری اول : کد مبادله نام دارد که برای حمل و نقل داخلی یا بین المللی و مشخصات کلی واگن شامل دو رقم اول کد چهارده رقمی می باشد. کد RIC و RIV

( RIC به مفهوم علايم اختصاری مقررات استفاده از واگنهاي باری در ترافیك و RIV  مقررات بين المللی استفاده از واگنهای مسافری در ترافیك می باشد)

 • سری دوم : کد شناسایی مالک راه آهن که چهار رقم سوم تا ششم را تشکیل می دهد. طبق این کد هر راه آهن دولتی یا خصوصی ثبت شده در UIC دارای یک کد شناسایی انحصاری ۴ رقمی می باشد. به عنوان نمونه کد شناسایی راه آهن دولتی ایران(RAI) عدد ۰۰۹۶ می باشد.
 • سری سوم : مشخصات بهره برداری واگن بوده که دو رقم هفتم و هشتم را تشکیل می دهد.
 • سری چهارم : مشخصات فنی واگن می باشد که دو رقم نهم و دهم کد چهارده رقمی را نشان می دهد.
 • سری پنجم : شماره سریال واگن از یک نوع مشخص که شامل سه رقم یازدهم یا سیزدهم می باشد.
 • سری ششم : عدد کنترل یا اتوکنترل نام دارد که رقم چهاردهم می باشد و برای صحت ارقام دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

کد شناسایی عددی 14 رقمی - سیستم کدینگ بین المللی واگن ها

 

در برخی موارد جهت اختصار، به جاي كد ۱۴ رقمي تنها كد ۷ رقمی شامل كد مشخصات بهره برداری (گروه سوم) و كد مشخصات فنی (گروه چهارم) و همچنين شماره ترتيب وسائط نقليه  با یکدیگر تشكيل شماره حقيقي وسيله  نقليه را مي دهند (هفتمين تا سيزدهمين رقم از علامتگذاری ۱۴ رقمی).

سیستم مارکینگ یا برچسب زنی روی واگن

همان طور که گفته شد، طبق استاندارد UIC برای سهولت شناسایی و کنترل مشخصات واگن ها و محموله آن ها از یک سیستم علامت زنی استاندارد روی واگن ها استفاده می شود که حاوی سه سری اطلاعات شامل علامت ها و جداول مربوط به نوبت و تاریخ سرویس و تعمیرات واگن ها علامات مربوط به مشخصات فنی و بهره برداری واگن و علامات یا برچسب های مربوط به محموله واگن ها می باشد.

اهمیت وضرورت برچسب نویسي و علامت زنی روی واگن ها

در حالت کلی علامت های درج شده روی واگن ها به دو دسته اجباری و غیراجباری تقسیم می شوند و بدیهی است که کلیه واگن هایی که با شرایط RIC,RIV مورد بهره برداری قرار می گیرند، الزاما بایستی علامت های اجباری بصورت صحیح و استاندارد روی آن ها درج شود.

علامتهای اجباری خود به دو دسته ثابت و موقت تقسیم می شوند. علاوه بر تقسیم بندی فوق علامت های روی واگن را می توان از نظر موضوعی به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

 • علامت های ویژه بهره برداری و مرتبط با امور سیر و حرکت واگن ها
 • علامت های ویژه فنی مرتبط با سرویس، نگهداری و تعمیرات واگن ها
 • علامت های اختصاصی کمپانی سازنده و استاندارد فنی سازنده واگن

اهمیت علامت زنی روی واگن ها بالاخص در مبادله بین المللی واگن ها جهت مبادله اطلاعات بسیار حائز اهمیت می باشد و می توان بدون نیاز به مترجم و کارشناس مربوطه، به بسیاری از اطلاعات مربوط به واگن پی برد و این امر باعث سرعت در پروسه مبادله می گردد.

شماره گذاری واگن های باری در راه آهن ایران

شماره گذاری واگنهای باری در راه آهن جمهوری اسلامی ایران ایران بر مبنای یك عدد شش رقمي و یك كد یك رقمی به عنوان کد هفتم به نام اتوكنترل جهت كنترل صحت شماره واگن می باشد که جزئیات آن به شرح زیر است:

در این سیستم شماره گذاری رقم اول سمت چپ بیانگر نوع واگن، دومين رقم از سمت چپ بیانگر نوع سیستم ترمز و تجهیزات ترمزدستی، رقم سوم از سمت چپ نشان دهنده تعداد محور و سه رقم انتهایی بیانگر سریال واگن در مدل معرفی شده توسط سه رقم سمت چپ می باشد.

 

A                       B                     C                   DEF –               M

عدد کنترل     سریال واگن     تعداد محور     وضعیت ترمز      نوع واگن

 

 • انواع واگنهای باری را با رعایت اولين رقم سمت چپ ۱- مسقف ۲- مسطح یا كمرشكن ۳- يخچال ۴- لبه كوتاه ۵- مخزندار (مخزن) ۶- شنكش ۷- لبه بلند ۸- ریلكش ۹- فلهبر یا كابوس نام گذاری می کنند.
 • انواع تقسیم بندی ترمز واگنها مطابق با رقم دوم از سمت چپ شماره واگن به صورت زیر می باشد:

۱- بدون ترمز ۲- فقط داراي ترمزدستی ۳- فقط داراي ترمز هوایی ۴- داراي ترمز هوایی و ترمزدستی یا در جانب یا در ایوان ۵- دارای ترمز هوایی و ترمزدستی در ایوان و دارای اتاقك ترمزبانی

 • رقم سوم از سمت چپ که نشانه تعداد محور واگن می باشد بدین گونه است که رقم ۱ مشخصه واگن هاي ۲ محوره، ارقام ۲ الي ۴ بیانگر واگن هاي ۴ محوره با سیستم ترمز روسی، ارقام ۵ الی ۷ بیانگر واگنهای ۴ محوره با سیستم ترمز كنور و ارقام ۸ و ۹ معرف واگنهای شش محوره می باشند.

 

سیستم مارکینگ یا علامت نویسی روی واگن ها به منظور سهولت و سرعت در بهره برداری و مبادله واگن ها انجام می شود، نوع علامت ها، مکان درج آن ها روی بدنه واگن و نحوه چاپ و سایز و رنگ آن ها به صورت استاندارد مشخص شده است. با توجه به اطلاعات درج شده در این مقاله می توان به راحتی با سیستم کدینگ واگن های باری آَشنا و در صورت نیاز به رهگیری واگن های باری، از این سیستم کدینگ استفاده نمود.

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران