عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS

صفحه اصلی . عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS
نوشته شده
دسته ها
تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CISReviewed by ستاره شجاعی on May 21Rating: ۵.۰عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CISمعاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن از پذیرش عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS در هلسینکی فنلاند خبر داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن از پذیرش عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS در هلسینکی فنلاند خبر داد.

هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS در هلسینکی فنلاند برگزار شد. سعید رسولی از پذیرش عضویت دائم ایران در این اجلاس خبر داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: عضویت دائم ایران در این شورا می‌تواند توسعه ترانزیت ریلی را بین کشورهای آسیای میانه و ایران، بیش از پیش تقویت کند و در فعال شدن بیشتر کریدور شمال- جنوب از اروپا به طرف آسیای جنوب شرقی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مشترک المنافع یا CIS در سال ۱۹۹۲ تشکیل شده و مقر آن روسیه است. اعضای این شورا با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از ناظر به دائم، به ۱۶ عضو رسیده است که عبارتند از: ایران، روسیه ، ازبکستان، اوکراین، فنلاند، جمهوری آذربایجان، لتونی، استونی، لیتوانی، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس، ترکمنستان، تاجیکستان، گرجستان و اتحادیه شرکت‌های ریلی.

راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۳ به عضویت ناظر این شورا در آمده‌بود.

شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS تلاش می کند  با تکمیل کریدور شمال – جنوب که از فنلاند در شمال اروپا آغاز و به بمبئی در جنوب شرق آسیا منتهی می‌شود، نقش قابل توجهی در حمل و نقل ریلی در شرق کره زمین ایفا کند.

ایده‌ی راه‌اندازی این کریدور برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ مطرح شد و توافقنامه‌ی راه‌اندازی آن در سال ۲۰۰۰ توسط جمهوری اسلامی ایران ، روسیه و هند امضا شد.

با راه‌اندازی کریدور شمال – جنوب، کشورهای شمالی دریای خزر از طریق ایران به خلیج فارس راه خواهند یافت و ارتباط ایران و همچنین کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا هم  با  کشورهای شمالی دریای خزر و اروپا از این مسیر امکان پذیر خواهد شد.

از ویژگی‌های مثبت این کریدور بین المللی می‌توان به کاهش مسافت و هزینه‌های حمل و نقل محموله‌ها اشاره کرد.

منبع: تی‌نیوز

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران