مدیریت زنجیره تأمین ۲

صفحه اصلی . مدیریت زنجیره تأمین ۲
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
مدیریت زنجیره تأمین ۲Reviewed by ستاره شجاعی on Jun 2Rating: ۵.۰مدیریت زنجیره تامین ۲مدیریت زنجیره تأمین شبکه‌ای از فرآیندهاست که که هدف‌نهایی آن‌ها تأمین کالاها و خدمات مشتریان بوده وشامل تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان می شود.

پنج بخش زنجیره تامین

 1. برنامه ریزی: این بخش استراتژیک‌ترین بخش در مدیریت زنجیره تأمین است و شامل مدیریت  منابعی که جهت برآوردن نیاز مشتری برای محصول و یا سرویس شما استفاده میشوند، است و نیاز به برنامه ریزی استراتژیک دارد. بخش عمده ی این برنامه ریزی، پیاده سازی  مجموعه مقیاسهایی است برای نظارت بر زنجیره تامین بطوریکه , بهینه و مقرون بصرفه بوده و کیفیت و ارزش مورد نظر مشتری را تامین کند.
 2. منابع: این بخش شامل تامین کنندگانی است که محصولات و خدمات مورد مصرف برای ساخت محصولات و خدمات ما را در اختیارمان قرار می دهند. در این مرحله روندهای قیمت گذاری , تحویل و پرداخت به این تامین کنندگان مشخص شده  و مجموعه ای از مقیاسهای نظارت و بهینه سازی ارتباط با آنان فراهم میشود. در ادامه روندهای مدیریت انبار نیز که شامل  دریافت مرسولات , بازبینی وانتقال محصولات و خدمات به خط تولید است مشخص می شود.
 3. تولید: در این مرحله فعالیتهای لازم جهت تولید کنترل کیفی , بسته بندی و آماده سازی جهت ارسال مرسوله هماهنگ می شود. هم چنین سطح کیفیت , خروجی تولید و بهره برداری کارگران و کارمندان اندازه گیری می شود.
 4. ارسال:  ارسال یا اصطلاحا تدارکات، شامل دریافت سفارشات مشتریان و هماهنگ سازی آن ها می شود. آماده سازی شبکه ای از انبار های کالا و روش های حمل کالا به مشتری و نوع پرداخت در این مرحله مشخص خواهد شد.
 5. ارجاع: این بخش اشکالات زنجیره تامین شبکه ای را برای مرجوع ساختن کالاهای معیوب و تولید از طرف مشتریان فراهم می آورد.

فرآیندهاى اصلی مدیریت زنجیره تامین

زنجیره تامین دارای سه فرآیند عمده است:

 1. مدیریت اطلاعات
 2. مدیریت لجستیک
 3. مدیریت روابط

در ادامه به توضیح این سه مورد می پردازیم.

مدیریت زنجیره تأمین شبکه‌ای از فرآیندهاست که که هدف‌نهایی آن‌ها تأمین کالاها و خدمات مشتریان بوده وشامل تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان می شود.

 

مدیریت اطلاعات

با توجه به نقش و اهمیت اطلاعات، بدیهی است که گردش مناسب و انتقال صحیح اطلاعات باعث مى‌شود تا فرآیندها موثرتر و کاراترگشته و مدیریت آنها آسان‌تر گردد. اهمیت اطلاعات در  مدیریت اطلاعات در زنجیره، مدیریت سیستم هاى اطلاعاتى و انتقال اطلاعات نیز صحت دارد. مدیریت صحیح اطلاعات باعث هماهنگی خواهد شد که این امر باعث می شود تا تاثیرات فزاینده‌اى در سرعت، دقت، کیفیت و جنبه‌هاى دیگر بوجود آید.

در زنجیره تامین، مدیریت اطلاعات در بخش های مختلفی تاثیر گذار خواهد بود:

 • مدیریت لجستیک (انتقال، جابجایى، پردازش و دسترسى به اطلاعات لجستیکى براى یکپارچه سازى فرآیندهاى حمل و نقل، سفارش دهى و ساخت، تغییرات سفارش، زمان‌بندى تولید، برنامه هاى لجستیک و عملیات انباردارى)
 • تبادل و پردازش داده‌ها میان شرکا (مانند تبادل و پردازش اطلاعات فنى، سفارشات و…)
 • جمع آورى و پردازش اطلاعات براى تحلیل فرآیند منبع یابى و ارزیابى
 • انتخاب و توسعه تامین کنندگان
 • جمع آورى و پردازش اطلاعات عرضه و تقاضا و … براى پیش بینى روند بازار و شرایط آینده عرضه و تقاضا
 • ایجاد و بهبود روابط بین شرکا

براساس آنچه گفته شد مدیریت اطلاعات و مجموعه سیستم هاى اطلاعاتى زنجیره تامین تاثیر بسیاری بر تصمیم‌گیرى‌هاى داخلى بخش‌هاى مختلف زنجیره تامین دارد.

 

مدیریت لجستیک

این بخش، بخش فزیکی زنجیره تامین است و بخش نسبتا بزرگی از فعالیت های زنجیره تامین را به خود اختصاص می دهد. کلیه فعالیت های فیزیکی از مرحله تهیه ماده خام تا محصول نهایی (فعالیت‌هاى حمل و نقل، انباردارى، زمان‌بندى تولید و…) را شامل می شود. در نتیجه محدوده لجستیک مهور فعالیت های زنجیره تامین است و تنها جریان مواد و کالا نیست.

 

مدیریت روابط

مهم ترین بخش مدیریت زنجیره تامین، مدیریت روابط در زنجیره تامین است. این بخش تاثیر شگرفی بر همه ی زمینه های این زنجیره دارد. در بسیاری از موارد سیستم های اطلاعاتی و تکنولوژی مورد نیاز برای فعالیت های مدیریت زنجیره تامین به راحتی در دسترسند و می توانند در زمان کمی تکمیل و به کار گرفته شوند.

مهمترین فاکتور برای مدیریت موفق زنجیره تامین ارتباط مطمئن میان شرکا به گونه اى که شرکا اعتماد متقابل به قابلیت‌ها و عملیات یکدیگر داشته باشند، است.

 

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران