مدیریت زنجیره تأمین ۱

صفحه اصلی . مدیریت زنجیره تأمین ۱
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
مدیریت زنجیره تأمین ۱Reviewed by ستاره شجاعی on May 26Rating: ۵.۰مدیریت زنجیره تامینمدیریت زنجیره تأمین شبکه‌ای از فرآیندهاست که که هدف‌نهایی آن‌ها تأمین کالاها و خدمات مشتریان بوده وشامل تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان می شود.

مشتریان در سازمان های امروزی در تولید کالا و ارائه خدمت، رویه‌های انجام امور و فرآیندها، توسعه دانش و توان رقابتی همراه و همگام اعضای سازمان می‌باشد.

سازمان های امروزی نیز در عرصه ملی و جهانی به منظور کسب جایگاهی مناسب و حفظ آن نیازمند استفاده از الگوی مناسب همچون مدیریت زنجیره تامین در راستای تحقق مزیت رقابتی و انتظارات مشتریان هستند. از همین روی مدیریت موثر زنجیره تأمین از عوامل اصلی بقا می‌باشد.

 

مدیریت زنجیره تأمین

زنجیره‌ی تأمین، عبارت است از شبکه‌ای از فرآیندها، به ‌طوری که هدف‌نهایی آن‌ها تأمین کالاها و خدمات مشتریان بوده و در برگیرنده‌ی تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشانی است که با هم به طور هماهنگ و منسجم در جهت رضایت مشتریان، همکاری می‌کنند.

به طور کلی مدیریت زنجیره تامین بر افزایش انطباق‌پذیری و انعطاف‌پذیری شرکت‌ها تاکید دارد و دارای قابلیت واکنش و پاسخ سریع و اثر بخش به تغییرات بازار است.

مدیریت زنجیره تامین شبکه‌ای از فرآیندهاست که که هدف‌نهایی آن‌ها تأمین کالاها و خدمات مشتریان بوده وشامل تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان می شود.

اهداف مدیریت زنجیره تأمین

کاهش هزینه یا کاهش موجودی‌ها، افزایش مسئولیت‌پذیری در برابر مشتریان، بهبود ارتباط زنجیره تأمین ، کاهش زمان چرخه تولید و بهبود هماهنگی.

سه عامل اصلی که باعث شدند مدیران موضوع مدیریت زنجیره تأمین را بصورت جدی دنبال کنند:

  • انقلاب اطلاعات
  • تقاضای مشتریان در جهت خرید محصولات وخدمات با کیفیت با هزینه کمتر، تحویل مناسب‌تر تکنولوژی مدرن‌تر و طول عمر بیشتر که در نهایت به افزایش رقابت دربین تولیدکنندگان وسازندگان منجر شد
  • ضرورت ایجاد ساختاری جدید در روابط بین سازمانی

وظیفه ی مدیریت زنجیره تأمین

از مهم ترین وظایف مدیریت زنجیره تامین می توان به  مدیریت و هماهنگ‌سازی جریان‌های مختلف درون آن اشاره کرد. یکی از چالش‌های مدیریتی در این زمینه در رابطه با هماهنگ‌سازی جریان مواد بین چندین سازمان و در درون هر سازمان است. برای ممکن سازی این شرایط نیازمند استفاده از تکنولوژی‌ها و ابزارهایی جهت ردگیری مواد در مسیر طی شده از مبدأ به مقصد و ثبت اطلاعات در هر مرحله می‌باشد.

زنجیره تأمین شامل تمام فعالیت‌های مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج) تا تحویل به مصرف‌کننده نهایی و نیز جریانهای اطلاعاتی مرتبط با آن‌ها میشود.

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران