هاب‌های لجستیکی (بخش اول)

صفحه اصلی . هاب‌های لجستیکی (بخش اول)
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
هاب‌های لجستیکی (بخش اول)Reviewed by ستاره شجاعی on Apr 28Rating: ۵.۰هاب‌های لجستیکیهاب‌های لجستیکی به محل‌هایی گفته می شوند که در آن همه فعالیت‌های مرتبط با حمل و نقل، توزیع می‌شود و دیگر خدمات لجستیکی کالا‌ها توسط متصدیان انجام می‌شوند.

به طور کلی در تعریف هاب‌های لجستیکی می‌توان آن را محلی دانست که در آن همه فعالیت‌های مرتبط با حمل و نقل، توزیع می‌شود و دیگر خدمات لجستیکی کالا‌ها در سطوح بین‌المللی یا ملی توسط چند متصدی انجام می‌گیرد.

این هاب‌ها یا مراکز نام‌های دیگری هم چون پارک لجستیکی، ترمینال و پلتفرم باربری، مرکز حمل و نقل و دهکده باربری دارند. متصدیان حاضر در هاب‌ها ممکن است مالک تسهیلات و تجهیزات بوده یا آن‌ها را در اجاره داشته باشند.

به دلیل رعایت قوانین رقابت آزاد، ضروری است دسترسی همه شرکت‌های فعال در زمینه امور خدمات لجستیک و حمل‌ونقل به هاب لجستیکی میسر باشد. این هاب‌ها همچنین باید مجهز به همه امکانات و تسهیلات عمومی برای انجام فعالیت‌های مورد نیاز باشد.

هاب‌های لجستیکی برای تقویت نقش حمل‌ونقل چندوجهی، باید حتی‌الامکان از طریق روش‌های حمل‌ونقل گوناگون (جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی) قابل دسترس باشند.همچنین به منظور ایجاد هم‌افزایی و همکاری تجاری، مدیریت این مراکز باید به عهده یک شخصیت واحد حقوقی بی‌طرف باشد و ترجیحا با مشارکت دولت و بخش خصوصی اداره شود.

با همه‌ی این ها اما این مفاهیم در ایران هنوز کاربردی ندارد، زیرا مهم‌ترین پیش نیازهای ایجاد این مراکز که شامل زیرساخت­‌های فیزیکی و غیرفیزیکی و تعامل صحیح نهادهای مرتبط هستند هنوز آنطور که باید در کشور وجود ندارند.

هاب‌های لجستیکی به محل‌هایی گفته می شوند که در آن همه فعالیت‌های مرتبط با حمل و نقل، توزیع می‌شود و دیگر خدمات لجستیکی کالا‌ها توسط متصدیان انجام می‌شوند.

 

تعریف انواع هاب‌های لجستیکی

شهر لجستیکی

شهرهای لجستیکی که در دهه‌ی اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند را می‌توان پیشرفته‌ترین و کاملترین نوع هاب‌های لجستیکی و در واقع حد کمال یک هاب لجستیکی دانست. این مراکز ضمن اینکه قابلیت ارائه‌ی خدمات لجستیکی را در سطوح بین­ المللی دارا هستند، نیازمند زیرساخت­‌های عظیمی همچون فرودگاه­ و بندر نیز هستند.

با اینکه به دلیل جدید بودن مفهوم شهر لجستیکی تعاریف زیادی برای آن ارائه نشده است، تعریف زیر را می‌توان کامل‌ترین تعریف در اینباره دانست:

“یک شهر لجستیکی یک تمرکز یافتگی جغرافیایی است که با یک دروازه تجارت جهانی مرتبط بوده و شامل مجموعه‌­ای از زیرساخت­های لجستیکی است”.

بر اساس این تعریف شهر لجستیکی شامل مجموعه­‌ای از تعدادی پایانه­، فرودگاه­‌ها، بندر، دهکده بار و مواردی از این قبیل است که در یک محدوده جغرافیایی به صورت شبکه­‌ای یکپارچه با یکدیگر در ارتباط هستند.

از ویزگی‌های مهم شهر لجستیکی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • قرارگیری در مناطق آزاد
  • پشتیبانی از کامل‌ترین شکل حمل‌ونقل چندوجهی و ایجاد یکپارچگی کامل بین سیستم­‌های حمل­ ونقل (دریایی، زمینی و هوایی)
  • قابلیت ارائه کامل­ترین طیف خدمات لجستیکی و خدمات ارزش‌افزوده شامل جابه جایی، ذخیره‌سازی، پردازش محصولات، بسته­ بندی، تولید سبک و مونتاژ
  • هاب ترانزیتی بین‌المللی برای انتقال کالای بین قاره‌ای، هاب توزیع بین‌المللی برای شرکت‌های جهانی جهت ذخیره‌سازی و توزیع کالا در مناطق مختلف جهان.

 

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران