۸۰۰ واگن باری جدید وارد ناوگان می‌شود

صفحه اصلی . ۸۰۰ واگن باری جدید وارد ناوگان می‌شود
نوشته شده
دسته ها
تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
نطرات بدون نظر
۸۰۰ واگن باری جدید وارد ناوگان می‌شودReviewed by ستاره شجاعی on May 7Rating: ۵.۰۸۰۰ واگن باری جدید وارد ناوگان می‌شودمدیرعامل شرکت را‌ه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید رسولی، از امضای تفاهمنامه ای برای تولید ۸۰۰ واگن باری جدید، در انتهای سال گذشته خبر داد.

مدیرعامل شرکت را‌ه‌آهن جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای افزایش سهم حمل و نقل ریلی در جابه‌جایی بار با توجه به افزایش تولید مواد معدنی گفت:  طبق برنامه ششم توسعه مکلف هستیم که سهم جابه‌جایی بار در حمل و نقل ریلی را به ۳۰ درصد و سهم جابه‌جایی مسافر را به ۲۰ درصد افزایش دهیم و تا پایان برنامه ششم این اهداف باید محقق شود.

سعید رسولی با بیان اینکه عدم اتصال چشمه‌ها و منابع بار به شبکه راه‌آهن بسیاری از خطوط ریلی را از جمله شیراز، کرمانشاه و رشت را غیربهره‌ور کرده است، گفت: اواخر سال گذشته برای تولید ۸۰۰ واگن باری جدید تفاهمنامه‌ای به امضا رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در همان برنامه ششم الزاماتی برای تحقق این تکالیف عنوان شده‌است. برای مثال یک درصد از فروش نفت باید به راه‌آهن اختصاص یابد یا اینکه سرمایه‌گذاری در راه‌آهن مانند سرمایه‌گذاری در مناطق محروم تلقی شود تا مشمول امتیازهای سرمایه‌گذاری در این مناطق شوند.

مدیرعامل شرکت را‌ه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید رسولی، از امضای تفاهمنامه ای برای تولید ۸۰۰ واگن باری جدید، در انتهای سال گذشته خبر داد.

رسولی گفت: از دیگر مشوق‌های سرمایه‌گذاری در راه‌آهن این است که خدمات حمل و نقل ریلی در محاسبات ارزش افزوده باید با نرخ صفر محاسبه شود. الزامات متعددی در برنامه ششم توسعه برای تحقق اهداف ریلی آمده است. هر چند که برخی از این الزامات به دلایلی به اجرا نرسیده است اما از روزی که برنامه ششم ابلاغ شده راه‌آهن برای تحقق سهم ریلی از جابه‌جایی بار و مسافر اقدام کرده‌است.

وی با اشاره به مشکلات و موانع پیش روی شبکه ریلی برای افزایش جابه‌جایی بار اعلام کرد:‌ معضلی که در ارتباط با حمل بار در شبکه ریلی وجود دارد عدم اتصال چشمه‌ها و منابع بار به شبکه ریلی است که این نقص بزرگی محسوب می‌شود که بسیاری از خطوط ریلی را غیر بهره‌ور کرده است. به طوری که در مسیرهای مختلفی از جمله شیراز، کرمانشاه، رشت، همدان و… تنها کاربری مسافری دارند و در بخش بار کمترین عملکرد را داشته‌اند.

ایشان افزود:‌ راه‌آهن به دنبال اتصال منابع بار به شبکه ریلی است تا اصلی‌ترین گلوگاه افزایش سهم ریل از جابه‌جایی بار رفع شود.

مدیرعامل شرکت را‌ه‌آهن ادامه داد: به دنبال بهره‌وری ناوگان موجود هستیم به این معنا که برای استفاده از ناوگانی که در اختیار داریم برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم تا به نحوی به گردش درآیند که بیشترین بهره‌وری از آنها را داشته باشیم. البته افزایش توسعه ناوگان باری را هم در دستور کار داریم و از این رو اواخر سال گذشته برای تولید ۸۰۰ واگن باری جدید تفاهمنامه‌ای به امضا رسید.

وی همچنین درباره استفاده از واگن‌های لبه کوتاه برای حمل مواد معدنی که ریزش مواد از این واگن‌ها خسارتی را به صاحبان بار وارد می‌کند، گفت:‌ واگن‌های لبه کوتاه مناسب حمل مواد معدنی نیستند و در بحث افزایش ناوگان باری به این موضوع توجه شده است.

 

منبع: تی نیوز

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران