ریسک حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلی

صفحه اصلی . ریسک حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلی
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 3 دسامبر 2019
نطرات بدون نظر
ریسک حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلیReviewed by آزاده یوسفی on Dec 3Rating: ۵.۰ریسک حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلیبا توجه به ریسک بالای حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلی، بهتر است از قوانین و مقررات خاص حمل کالاهای خطرناک مطلع باشید تا خسارت را به حداقل برسانید.

ریسک حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلی

حمل و نقل کالاهای خطرناک شامل حمل و نقل کالاهای خطرناک ویژه و سایر کالاهای خطرناک می باشد که متناسب با نوع کلاس هر کالای خطرناک می بایست قوانین حمل مربوط به دسته کالای خطرناک رعایت شود تا از بروز حوادث و ریسک های موجود در حمل و نقل ریلی کاسته شود. ریسک حمل کالاهای خطرناک یکی از بحث های پیچیده امروزه سازمان ها و شرکت های حمب و نقل ریلی می باشد.

به طور کلی در مسیر حمل و نقل کالاهاي خطرناك، ریسک های بسیار زیادی وجود دارد که می تواند موجب آسیب دیدگی و یا حتی در مواردی از بین رفتن کالا شود. بدیهی است که ریسک حمل کالاهاي خطرناك بسیار بیشتر از کالاهاي دیگر در هر گونه مسیر حملی می باشد و در صورت وقوع یک حادثه براي وسیله نقلیه حامل کالاهاي خطرناك عواقب ناشی از آن از شدت بالاتری نسبت به دیگر کالاها برخوردار است.

در بسیاري از کشورها که بخش زیادي از کالاهاي خطرناك مورد نیاز صنایع مختلف از طریق حمل و نقل ریلی انجام می شود، سالانه موجب پدید آمدن حوادث بیشماری می شود که منجر به کشته شدن افراد ساکن منطقه، آسیب دیدگی مواد حمل شده و همچنین باعث ایجاد ضررهای مالی و خسارت های گسترده به محیط زیست می شود.

از جمله کشورهایی که میزان حمل و نقل کالاهاي خطرناك در آن بالاست دو کشور کانادا و آمریکا می باشد که به دلیل وسعت جغرافیایی و وجود صنایع متنوع در این دو کشور، میزان نیاز آنها به کالاهاي خطرناك زیاد بوده و حمل این گونه کالاها در سطح وسیعی انجام می گیرد و همین امر موجب انجام تحقیقات بالایی در زمینه ریسک حمل کالاهای خطرناک در این کشورها شده است.

در کشور ایران نیز حمل کالاهای خطرناک به طرق مختلف بسیار رایج بوده که بخش عمده ای از حمل کالاهای خطرناک به سیستم حمل و نقل ریلی تعلق دارد. بنابراین قصد داریم در این مقاله به انواع ریسک ها در مسیر حمل کالاهای خطرناک توسط ناوگان ریلی بپردازیم.

با توجه به ریسک بالای حمل کالاهای خطرناک توسط حمل و نقل ریلی، بهتر است از قوانین و مقررات خاص حمل کالاهای خطرناک مطلع باشید تا خسارت را به حداقل برسانید.

ریسک در مسیر حمل کالاهاي خطرناك

ریسک در مسیر حمل کالاهاي خطرناك را می توان در سه حوزه زیر بررسی نمود که شامل ریسک خطوط اصلی و به عبارتی خطوط جاده ای و ریلی، ریسک در ایستگاه های تشکیلاتی و ریسک در تونل های جاده ای و ریلی می باشد.

  • ریسک خطوط اصلی( جاده ای و ریلی)

منظور از ریسک خطوط اصلی، کل ریسک موجود در خطوط حمل و نقل کالا به جز ایستگاه ها و تونل هاي موجود در مسیر می باشد. محاسبه ریسک در خطوط اصلی بسیار گسترده و شامل قانون و تبصره می باشد که توسط متخصصین این حوزه انجام می شود. به طور کلی ریسک حمل کالاهای خطرناک چه در بخش ریلی و چه در دیگر بخش ها بالا می باشد؛ با این حال در حال حاضر یکی از بهترین روش های حمل کالاهای خطرناک، حمل توسط مسیرهای ریلی می باشد.

  • ریسک در تونل

ریسک در تونل با دیگر بخش هاي خطوط ریلی متفاوت است و این تفاوت ناشی از ساختار خاص تونل ها می باشد. یکی از مهمترین تفاوت هاي موجود بین تونل و دیگر بخش هاي خطوط ریلی و جاده اي، محدود بودن فضاي تونل می باشد. در این حالت، زمانی که یک قطار و یا کامیون حامل کالاهاي خطرناك در داخل تونل دچار حریق و انفجار شود، دود و گازهاي سمی بسیار زیادي تولید می کنند که این گازها از خروجی های تونل به بیرون منتقل می شوند. این عمل به نوبه خود موجب دشوار شدن فرار آسیب دیدگان حادثه و همچنین سخت بودن امداد رسانی به آن ها می باشد. طبق تحقیقات انجام شده خاموش کردن آتش به عنوان یکی از مهمترین مشکلات در حوادث کالاهاي خطرناك در داخل تونل هاي ریلی و جاده اي بیان می شود. زمانی که در تونل یک تانکر شامل مواد مشتعل شونده آسیب می بیند، علاوه بر آتش و دود، مواد سمی نیز تولید می کند که تمامی فضای تونل را اشغال می کند.

همچنین بخش عمده ای از ریسک حمل کالاهای خطرناک مرتبط با تصادفات می باشد. بدین صورت که در تونل هاي جاده اي بنابر محدودیت هاي سرعت، نرخ تصادفات با دیگر بخش هاي خطوط متفاوت است این در حالی است که در تونل هاي ریلی فراوانی حوادث تفاوت قابل توجهی با دیگر بخش هاي خطوط ریلی ندارد. ولی به دلیل شرایط خاص تونل ها که در بالا به آن اشاره شد، عواقب ناشی از حوادث رخ داده در تونل بسیار شدیدتر از دیگر مسیرهاست.

همچنین وسعت منطقه تاثیر حوادث کالاهاي خطرناك در تونل با دیگر بخش هاي خطوط متفاوت است. بدین صورت که در صورتی که حادثه ای در داخل تونل صورت گیرد، تنها افرادی که در داخل تونل و قطار هستند دچار آسیب می شوند این در حالی است که در صورتی که در دیگر بخش های مسیر، قطار دچار سانحه شود ممکن است افراد منطقه نیز تحت تاثیر آسیب دیدگی ها قرار گیرند.

  • ریسک در ایستگاه های تشکیلاتی

ریسک در ایستگاه های تشکیلاتی، دسته سوم ریسک حمل کالاهای خطرناک به وسیله ناوگان ریلی می باشد. به دلیل تجمع واگن ها در ایستگاه هاي تشکیلاتی این امکان وجود دارد که با ایجاد حادثه براي یک کانتینر حامل کالاهاي خطرناك، حادثه گسترش پیدا کرده و دیگر کانتینرها را نیز دچار آسیب نماید. به گونه ای که با انفجار یک کانتینر حامل کالاهاي خطرناك در ایستگاه تشکیلاتی، این امکان وجود دارد که کانتینرهاي حامل کالاهاي خطرناکی که در اطراف کانتینر منفجر شده وجود دارند دچار حریق و انفجار شوند و این امر موجب گسترش حادثه می شود.

نتیجه گیري

به طور کلی ریسک حمل کالاهای خطرناک بسیار بالا بوده و به هر طریقی که انجام گیرد امکان آسیب دیدگی کالا و ایجاد خسارت وجود دارد. با این وجود در صورتی که از قوانین و مقرارت خاص حمل کالاهای خطرناک مطلع باشید می توانید از بروز حوادث مربوط به کالاهای خطرناک تا حدی جلوگیری نمایید.

با تمام تفاسیر بالا امروزه به دلیل وجود خطوط گسترده راه آهن در سراسر دنیا و راحتی حمل موارد توسط این ناوگان، حمل بسیاری از کالاهای معمولی و خطرناک توسط ناوگان ریلی صورت می گیرد که بدون در نظر گرفتن ریسک های موجود، از نظر اقتصادی و محیط زیستی بسیار به صرفه می باشد.

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران