حمل و نقل ریلی و جایگاه آن در حمل و نقل چند وجهی

صفحه اصلی . حمل و نقل ریلی و جایگاه آن در حمل و نقل چند وجهی
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 10 دسامبر 2019
نطرات بدون نظر
حمل و نقل ریلی و جایگاه آن در حمل و نقل چند وجهیReviewed by آزاده یوسفی on Dec 10Rating: ۵.۰حمل و نقل ریلی و جایگاه آن در حمل و نقل چند وجهیحمل و نقل چند وجهی در ایران جهت حمل کالاهای گوناگون بسیار مورد توجه قرار داشته که در این میان حمل و نقل ریلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

حمل و نقل ریلی و جایگاه آن در حمل و نقل چند وجهی

صنعت حمل و نقل به عنوان یکی از عناصر اصلی در توسعه اقتصادی هر کشور از مهمترین زیر ساخت های هر جامعه پیشرفته و غیر پشرفته می باشد. در کشور ایران نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی خوب و در دسترس، پتانسیل زیادی جهت حمل و نقل ترانزیت، وجود دارد و این امر باعث شده امروزه بیش از گذشته به اهمیت حمل و نقل و بهترین شیوه حمل و نقل در شرایط گوناگون توجه ویژه ای گردد. امروزه حمل و نقل چند وجهی در ایران جهت حمل کالاهای گوناگون بسیار مورد توجه قرار داشته که در این میان حمل و نقل ریلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

با این حال متاسفانه هنوز هم در ایران به دلایل مختلفی از جمله نیاز به حجم بالای سرمایه گذاری و عدم توجه به توسعه راه آهن به عنوان یکی از اصلی ترین گونه های حمل و نقل چند وجهی و بین المللی، حمل و نقل ریلی به صورت مناسب و به تناسب تقاضای موجود، چه در حیطه داخلی و چه در بخش بین المللی مورد توجه قرار نگرفته است؛ ضمن آنکه به دلیل بالا بودن هزینه های اولیه راه اندازی سیستم های ریلی و عدم توجه به مزایای بهره برداری از این سیستم ها، حمل و نقل ریلی در بسیاری از موارد غیراقتصادی معرفی شده است که این امر با آن چه که در واقع وجود دارد کاملا متضاد است.

حمل و نقل چند وجهی در ایران جهت حمل کالاهای گوناگون بسیار مورد توجه قرار داشته که در این میان حمل و نقل ریلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

جایگاه حمل و نقل ریلی در حمل و نقل چند وجهی

مطالعات کشورهای توسعه یافته نشان دهنده آن است که به طور کلی استفاده از تکنولوژی های جدید و هوشمند در ساماندهی وضعیت حمل و نقل ریلی کشور، افزایش سطح ایمنی کالاها و مسافران، کاهش حوادث ناشی از حمل بار، افزایش بهره وری خطوط، کاهش آلودگی های زیست محیطی در حمل و نقل ریلی و بهبود مدیریت ناوگان نقش بسیار موثری دارد.

همچنین با توجه به امنیت بالای حمل و نقل کالا به روش ریلی و کم هزینه بودن آن بعد از روش حمل و نقل دریایی، این شیوه حمل و نقل، بزرگترین نقش را از جهت حجم مبادلات کالا در بین انواه روش های حمل و نقل داراست. همین امر باعث شده تا به توسعه خطوط ریلی به خارج از ایران و توسعه مبادلات بین المللی میان کشورهای همسایه اهمیت ویژه ای داده شود و بدین منظور شرکت ها و سازمان هایی صرفا و به طور ویژه به خدمات مرتبط با حمل کالا از طریق ریل و ردیابی واگن های باری بپردازند.

مزایای بکارگیری حمل و نقل ریلی در حمل و نقل چند وجهی

نتایج حاکی از مطالعات فراوان در کشورهای جهان نشان می دهد که از میان مدل های مختلف حمل و نقل، حمل و نقل ریلی به لحاظ مصرف سوخت نسبت به حمل و نقل جاده ای بسیار با صرفه تر است. بنابراین در صورتی که زیرساخت های مورد نیاز در کشوری فراهم باشد، جهت حمل کالا در مدل حمل و نقل چند وجهی، حمل و نقل ریلی از جایگاه بالایی برخوردار است.

از دیگر مزایای استفاده از حمل و نقل ریلی در حمل و نقل چند وجهی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش اثرات زیست محیطی

حمل و نقل ریلی نسبت به حمل و نقل جاده ای از امتیازات فراوانی برخوردار است که می توان علاوه بر مصرف کم سوخت که در بالا اشاره شد، از آن به عنوان روشی در جهت کاهش اثرات زیست محیطی استفاده کرد و بدین طریق اثرات مخرب اقتصادی را به حداقل رساند. با استفاده از مدل حمل و نقل ریلی کیفیت مناظر حفظ شده و امکان بهبود استاندارد زندگی مردم فراهم می شود. علاوه بر آن از به وجود آمدن خسارت های ناشی از اتمام منابع فسیلی جلوگیری می شود.

کاهش تصادفات جاده ای

گازهای تولید شده توسط حمل و نقل ریلی به مراتب کمتر از حمل و نقل جاده ای می باشد. علاوه بر آن به دلیل وجود برخی آلاینده ها نظیر CO در گازهای تولید شده توسط انواع حمل و نقل، میدان دید رانندگان کم شده و این امر منجر به افزایش بروز تصادفات جاده ای می گردد. هرچند در حمل و نقل ریلی نیز به مقتضای شرایط و امکانات فیزیکی و کالبدی خود در این آلودگی به خصوص در موارد خاصی از آن نقش بالایی دارد، اما به طور کلی آلودگی های ناشی از حمل و نقل ریلی به مراتب کمتر از حمل و نقل جاده ای و در پی آن تصادفات ناشی از آن کم تر می باشد.

کاهش زمان رسیدن کالا به مقصد

در بسیاری از موارد افزایش زمان رسیدن کالا به مقصد از جمله نارضایتی صاحبان کالا می باشد که خوشبختانه امروزه با وجود زیرساخت های مناسب در زمینه حمل و نقل ریلی بین المللی در بسیاری از موارد و در مسافت های طولانی، زمان رسیدن کالا به مقصد کاهش یافته است و این امر باعث شده تا حمل و نقل ریلی در میان حمل و نقل چند وجهی از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.

کاهش مصرف سوخت

به طور کلی افزایش قیمت سوخت در کشورها باعث می شود که هزینه های حمل بار به ویژه حمل جاده ای واقعی تر نشان داده شده و باعث افزایش سهم ریلی در میان انواع حمل و نقل گردد. همچنین افزایش تعداد واگن های باری منجر به افزایش ظرفیت حمل بار در کشورها شده است که این امر نیز به نوبه خود باعث افزایش سهم ریلی می گردد.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد، حمل و نقل ریلی در میان حمل و نقل چند وجهی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و به دلیل وجود مزیت های نسبی حمل ونقل ریلی نسبت به حمل و نقل جاده ای در زمینه های مختلف اعم از مصرف سوخت و انتشار کمتر آلاینده ها و نیز امکان جابجایی بار به صورت انبوه، امروزه از حمل و نقل ریلی بیش از گذشته جهت حمل کالاهای مختلف استفاده می شود. خوشبختانه جایگاه حمل و نقل ریلی در کشورهای مختلف اعم از ایران و کشورهای اطراف، روز به روز در حال بهبود بوده و زیرساخت های مورد نیاز متناسب با تقاضای هر کشور در حال گسترش می باشد.

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران