تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست

صفحه اصلی . تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 17 دسامبر 2019
نطرات بدون نظر
تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیستReviewed by آزاده یوسفی on Dec 17Rating: ۵.۰تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیستاز آثار مثبت حمل و نقل ریلی بر محیط زیست می توان به آلودگی کمتر هوا و آلودگی صوتی کمتر، اشغال کمتر زمین و فرسایش کمتر خاک و ... اشاره کرد.

تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست

سیستم حمل و نقل، آثار متفاوتی از قبیل آلودگی هوا و آلودگی صوتی حاصل از تردد وسیله نقلیه بر محیط زیست وارد می کند. ضمن آنکه اثرات دیگری همچون آلودگی نفتی حاصل از حمل دریایی و یا کاهش منابع سوختی در اثر مصرف انرژی، اتمام برخی منابع، راهسازی و امثال آن، از معضلات دیگر سیستم های حمل و نقل و تاثیرات آنان بر محیط زیست می باشد. در این مقاله قصد داریم به تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست و فواید حاصل از آن بپردازیم.

به طور کلی سیستم حمل و نقل عضو جدا نشدنی هر کشوری است که سالانه توسط آن تریلیون ها کالا در حال جابه جایی می باشند. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا آثار مخرب و غیر مستقیم دیگری نیز وجود دارند که باعث می شود به طور مداوم در جهت بر طرف نمودن آثار مخرب سیستم حمل و نقل بر محیط زیست تلاش های متعددی انجام گیرد. در این میان حمل و نقل ریلی که به عنوان حمل و نقل سبز شناخته شده است نسبت به دیگر روش های حمل و نقل از آلودگی های محیطی کمتری برخوردار است.

بهره گیری از این نوع حمل و نقل در زمینه حفظ محیط زیست به حمل و نقل جاده ای بسیار موثر است. در ادامه به تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست از دیدگاه های مختلف می پردازیم.

از آثار مثبت حمل و نقل ریلی بر محیط زیست می توان به آلودگی کمتر هوا و آلودگی صوتی کمتر، اشغال کمتر زمین و فرسایش کمتر خاک و ... اشاره کرد.

آلودگی هوا

در تحقیقات انجام شده در بسیاری از کشورها مشخص شده است که چنانچه در گسترش و توسعه راه آهن کشوری و بین کشوری خود جهت حمل کالاها و مسافران اقدام نماید و حمل و نقل ریلی را جایگزین حمل و نقل جاده ای نمایند می توان آلودگی هوا را به میزان قابل توجه ای کاهش داد. همچنین در این تحقیقات آمده است که سهم راه آهن و حمل و نقل ریلی در آلودگی هوا تنها ۱% می باشد.

همچنین هزینه ‌های خارجی آلودگی‌ های ناشی از مصرف سوخت در بخش حمل و نقل زمینی نسبت به ریلی بسیار بالا است. این هزینه ناشی از میزان تصادفات و میزان آلاینده‌ های سوختی می‌ باشد. بدیهی است که تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست یکی از دغدغه های امروزه کشورهای در حال توسعه می باشد.

ایجاد آلودگی صوتی

تحقیقات زیادی در ارتباط با آلودگی محیط زیست در بخش تولید صداهای نابهنجار انجام شده است که حاکی از آن است که سر و صدای ناشی از حمل و نقل ریلی به دلیل برد فرکانس آن ها از آزار و اذیت کمتری نسبت به سر و صدای حاصله از حمل و نقل جاده ای برخوردار است.

با این حال یکی از مهترین عواملی که افراد ساکن در مجاورت خطوط راه آهن با آن به مشکل بر می خورند موضوع آلودگی صوتی ناشی از تردد قطارها می باشد. با توجه به مسائلی که آلودگی صوتی برای انسان ها دارد، ارزیابی این موضوع قبل از احداث خطوط ریلی بسیار قابل توجه می باشد. همچنین بررسی تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست و بر روی موجودات و گیاهان آن منطقه نیز قابل اهمیت می باشد. چرا که در بسیاری از موارد احداث راه آهن می تواند به قدری مخرب باشد که اکوسیستم های طبیعی از بین رفته و امنیت روانی موجودات ساکن در آن جا به خطر بیفتد. این امر باعث کوچ اجباری موجودات و به هم خوردن نظم اکوسیستم می گردد.

اشغال زمین و فرسایش خاک

بدیهی است که ساخت یک منطقه ریلی به نسبت یک جاده چند بانده برای حمل و نقل جاده ای به مراتب زمین کم تری را اشغال خواهد نمود و بدین ترتیب در بسیاری از مناطق و بین کشورها که مجبور به از بین بردن بخشی از محیط زیست برای جاده کشی یا ریل کشی هستیم می توان تفاوت این دو را به وضوح مشاهده نمود. همچنین راه آهن به اندازه ای که جاده در موازنه محیطی دخالت دارد، تغییری در محیط ایجاد نمی کند؛ چرا که در راه آهن و ایجاد خطوط ریلی جهت حمل کالا یا انسان، نیاز به آسفالت کردن سطح زمین نیست.

یکی دیگر از مسائل قابل بررسی، فرسایش خاک ناشی از فعالیت های راسازی، خاکریزی و خاکبرداری در طول دوره پروژه می باشد که این امر به نوبه خود منجر به از بین رفتن اکوسیستم های طبیعی و فرسایش خاک آن منطقه می شود.

هزینه های ساخت راه آهن

بررسی های متعددی نشان دهنده این است که هزینه های ساخت و نگهداری ناوگان ریلی به مراتب بسیار کمتر از هزینه های ناوگان جاده ای است. لذا نگهداری ناوگان ریلی ارزبری کمتری دارد. این امر باعث شده تا از سیستم حمل و نقل ریلی در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهت حمل کالا و مسافران استفاده شود.

نتیجه گیری

خطوط ریلی مهم ترین وسیله حمل و نقل در اقتصاد هر کشوری می باشد و می تواند اقتصادی ترین نتیجه را به سرعت توان حمل بالا و مصرف اندک انرژی به بار آورد. تاثیر حمل و نقل ریلی بر محیط زیست یکی از مسائل پر چالش و مورد بحث در تمامی کشورها می باشد که می بایست متناسب با موقعیت کشور، اکوسیستم موجود و عوامل دیگر به طور دقیق مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

فضای کم مورد نیاز، ضریب ایمنی بالا در حمل و نقل ریلی و کم بودن مضررات در ارتباط با آلودگی زسیت محیطی از جمله پر رنگ ترین مزایای حمل و نقل ریلی می باشد.

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران