بررسی حمل ریلی کالاها توسط راه آهن

صفحه اصلی . بررسی حمل ریلی کالاها توسط راه آهن
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 24 دسامبر 2019
نطرات بدون نظر
بررسی حمل ریلی کالاها توسط راه آهنReviewed by آزاده یوسفی on Dec 24Rating: ۵.۰بررسی حمل ریلی کالاها توسط راه آهنمنظور از حمل ریلی کالاها، ترانزیت کالاست که با توجه به گذر یا عدم گذر از مرزهای کشور به دو دسته بین المللی و داخلی تقسیم می شود.

بررسی حمل ریلی کالاها توسط راه آهن

تعرفه های راه آهن در زمینه حمل و نقل داخلی،  شامل قوانین و مقرراتی هستند که در انجام فرایند حمل و نقل ریلی چه در حمل داخلی و چه در حمل و نقل بین المللی رعایت می شوند. همان طور که می دانید از خطوط راه آهن به منظور جابه جایی انسان ها در بین شهرهای یک کشور و یا دو کشور، و نیز حمل کالا استفاده می شود. منظور از حمل ریلی کالاها ، ترانزیت کالا است که با توجه به گذر یا عدم گذر از مرزهای کشور به دو دسته بین المللی و داخلی تقسیم می شود. یکی از موارد مهم در ارتباط با حمل کالا توسط ناوگان ریلی و تعرفه های حمل کالا، نوع کالا می باشد.

همچنین یکی از مهمترین بخش های حمل ریلی کالاها ، صنعت سازنده زیر ساخت های آن است. با توجه به پیشرفت ها و توسعه های روز افزون در صنعت حمل و نقل ریلی و ترانزیت کالا از نقطه ای به نقطه دیگر، حمل کالا توسط ناوگان ریلی به شدت افزایش یافته و زیرساخت های ترابری رو به گسترش می باشد؛ به طوری که همه روزه بر کالاهای قابل حمل توسط حمل و نقل ریلی افزوده شده و قوانین و مقررات مربوط به آن تبیین می شود.

منظور از حمل ریلی کالاها، ترانزیت کالاست که با توجه به گذر یا عدم گذر از مرزهای کشور به دو دسته بین المللی و داخلی تقسیم می شود.

انواع کالاهای قابل حمل توسط ناوگان ریلی

امروزه با توجه به گسترش خطوط ریلی و مزایای بیشماری که استفاده از ناوگان ریلی جهت حمل ریلی کالاها در بر دارد، کالاهای متنوع و متعددی از طریق خطوط راه آهن جابجا می شوند. این کالاها شامل مواد معدنی، مواد نفتی و صنعتی، مواد غذایی، کالاهای خطرناک و غیره می باشند. جهت ترانزیت کالاها توسط ناوگان ریلی از انواع واگن های باری و کانتینر استفاده می شود.

کانتینر ها انوع مختلفی دارند که با توجه به نوع کالا و شرایط حمل می توان آن ها را انتخاب نمود. برای مثال کانتینری که برای حمل مواد غذایی فاسد شدنی مورد استفاده قرار می گیرد با کانتینری که حاوی مواد معدنی می باشد کاملا متفاوت است.

همچنین در فرایند حمل ریلی کالاها می بایست نوع واگنی که جهت حمل کالا مورد استفاده قرار می گیرد بررسی شود.

حمل مواد معدنی توسط خطوط ریلی

یکی از کالاهایی رایج که توسط خطوط راه آهن حمل می شود، مواد معدنی است. جهت حمل مواد معدنی می بایست از واگن های مناسب آن استفاده شود. به طور مثال جهت حمل سنگ آهن توسط ناوگان ریلی از واگن های لبه بلند، حمل گندله آهن از واگن های مسقف، جهت حمل زغال سنگ از واگن فله بر و برای حمل پودر آلومینیوم از واگن های مسقف ویژه حمل پودر آلومینیوم استفاده می شود.

همچنین جهت حمل انواع آهن آلات به صورت رول و ورقه، از واگن های لبه کوتاه استفاده می شود. شمش و اسلب نیز از دیگر کالاهای رایج و قابل حمل توسط ناوگان ریلی هستند که برای حمل آن ها از واگن های لبه کوتاه استفاده می شود.

حمل سیمان توسط خطوط ریلی

دو محصول دیگر که برای حمل و ترانزیت آنها از طریق حمل و نقل ریلی اقدام می شود، سیمان و کلینگر می باشند که از طریق واگن های مسقف جابه جا می شوند. توجه داشته باشید که در صورتی که نیاز به حمل سیمان به صورت کیسه ای باشد از واگن مسقف استفاده شده و در شرایطی که به صورت  جامبوبگ و پالت باشد از واگن لبه کوتاه استفاده می شود. کلینگر نیز با واگن فله بر قابل جابه جایی می باشد.

حمل مواد نفتی توسط خطوط ریلی

مواد نفتی یکی دیگر از مواد رایج قابل حمل در سیستم ریلی می باشد که جهت جابه جایی آن می بایست از واگن های مناسب در فرایند ترابری استفاده گردد.

به طور مثال انوع مواد نفتی نظیر گوگرد خام با واگن فله بر حمل می شود. همچنین مازوت و گازوئیل نیز با واگن های مخزن دار قابل حمل می باشند.

حمل مواد خوراکی توسط خطوط ریلی

حمل ریلی کالاها از جمله مواد خوراکی مانند گندم و مواد اولیه روغن خوراکی نیز بسیار رایج بوده و این مواد از طریق خطوط راه آهن و با استفاده از ناوگان ریلی از کشوری به کشور دیگر جابه جا می شوند. برای حمل این گونه مواد عموما از واگن های مسقف و فله بر، و نیز واگن های مخزندار مخصوص حمل روغن استفاده می شود.

حمل کالاهای خطرناک

یکی دیگر از مواد قابل حمل توسط خطوط ریلی، کالاهای خطرناک می باشند که ترانزیت آن ها از قوانین و مقررات مخصوص به خود پیروی می کند. حمل کالای خطرناک علاوه بر مزایا دارای ریسک هایی می باشد که در صورتی که به قوانین حمل مرتبط با هر کالای خطرناک توجه شود، ریسک ناشی از حمل کالای خطرناک توسط ناوگان ریلی به حداقل می رسد.

 

نتیجه گیری

به طور کلی حمل و نقل ریلی داخلی و بین المللی دارای قوانین و مقرراتی است که شرایط لازم جهت ترانزیت کالا توسط ناوگان ریلی را تشریح می کند. جهت حمل ریلی کالاها نیاز است به شرایط و فرایند حمل و نقل آگاه بوده و با تعرفه های حمل کالاهای مختلف آشنا باشیم. بنابراین آشنایی با تعرفه های حمل بار و قوانین و مقررات حمل بار، بخش نامه ها، انواع واگن ها و فرایند های عملیاتی در سیستم حمل و نقل ریلی می تواند نقش بسزایی در بهبود شرایط و روند ترانزیت داخلی و خارجی داشته باشد.

همچنین راه آهن موظف است تا تردد ریلی را به گونه اي برنامه ریزي، هدایت و کنترل نماید که سیر و حرکت ناوگان های متعلق به کلیه شرکت هاي حمل و نقل ریلی اعم از دولتی و غیر دولتی به درستی امکان پذیر باشد.

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران