صادرات ریلی سیمان به کشورهای همسایه

صفحه اصلی . صادرات ریلی سیمان به کشورهای همسایه
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 7 ژانویه 2020
نطرات بدون نظر
صادرات ریلی سیمان به کشورهای همسایهReviewed by آزاده یوسفی on Jan 7Rating: ۵.۰صادرات ریلی سیمان به کشورهای همسایهسیمان از آن دست مواد معدنیست که به دلیل حساسیت قیمتی همیشه در بحث حمل و صادرات مورد رقابت بوده است. صادرات ریلی سیمان عموما توسط واگن های مسقف انجام می شود.

صادرات ریلی سیمان به کشورهای همسایه

به طور کلی سیستم حمل و نقل جهت توسعه پایدار، یک امر حیاتی است. انتخاب شیوه حمل و نقل یکی از مهم ترین تصمیم گیری ها در برنامه ریزی حمل و نقل یک کالا است. در انتخاب شیوه های حمل و نقل هزینه، زمان و سایر عوامل می تواند بر تصمیمات افراد و شرکت ها تاثیرگذار باشد. ما در این مقاله قصد داریم به موضوع صادرات ریلی سیمان پرداخته و اهمیت استفاده از سیستم حمل و نقل ریلی برای جایه جایی سیمان را بیان کنیم.

امروزه با جهانی شدن زنجیره های تامین کالا، استفاده از سیستم های حمل و نقل کارآمد جهت توزیع کالاها می تواند تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های لجستیک و افزایش رضایتمندی مشتریان داشته باشد.

سیمان و کلینکر از جمله مواد معدنی هستند که به علت حساسیت قیمتی بالا همیشه رقابتی بین حمل و صادرات آن توسط سیستم جاده و حمل و نقل ریلی بوده است. صادرات ریلی سیمان عموما توسط واگن ‌های مسقف و کلینکر نیز توسط واگن ‌های لبه ‌بلند، فله ‌بر و شن کش انجام می شود.

جالب است بدانید پیشی گرفتن عرضه این کالاها نسبت به تقاضا باعث شده است تا یک چهارم این تولیدات به کشور های همسایه صادر شود. میزان تولید سیمان در سال های اخیر رو به رشد بوده و ایران را به یکی از چهار کشور برتر جهان در این صنعت رسانیده است.

با در نظر گرفتن تولید فعلی و آتی سیمان می توان گفت صادرات ریلی سیمان از جایگاه خوبی برخوردار است و همچنین پتانسیل بالایی جهت افزایش سهم راه آهن در حمل این کالا به وجود خواهد آورد. با مطالعه در وضعیت کشورهای پیشرفته در حمل و نقل ریلی مشاهده می شود سهم راه آهن در حمل سیمان تا بیش از % ۱۱ درصد می باشد.

در حال حاضر ازبکستان یکی از مقاصد اصلی صادارت ریلی سیمان می باشد و سهم بالایی از کشورهای وارد کننده سیمان از ایران را به خود اختصاص داده است. در این میان كاهش مصرف سوخت و افزایش ضریب ایمنی از جمله مزایای حمل و نقل ریلی است که باعث شده سیمان در حجم بالا توسط این نوع سیستم حمل و نقل کالا، جابه جا گردد.

سیمان از آن دست مواد معدنیست که به دلیل حساسیت قیمتی همیشه در بحث حمل و صادرات مورد رقابت بوده است. صادرات ریلی سیمان عموما توسط واگن های مسقف انجام می شود.

صادرات ریلی سیمان

امروزه حمل ونقل ترکیبی کالاها با استفاده از روش های حمل ونقل ریلی و جاده ای یکی از روش های مناسب حمل کالا محسوب می شود؛ چرا که استفاده از این نوع سیستم حمل و نقل امکان بهره مندی از مزایای روش های حمل و نقل تشکیل دهنده این سیستم را فراهم می کند. به طور کلی حمل ونقل ریلی برای حمل کالاهای حجیم در مسافت های طولانی و استفاده از سیستم حمل جاده ای برای حمل کالاها در مسافت های کوتاه مناسب می باشد.

در دهه اخیر جهت بهره مندی از مزایای هر دو روش حمل و نقل جاده ای و ریلی، تمایل به استفاده از سیستم حمل ونقل ترکیبی ریل و جاده افزایش یافته است و سیمان که امروزه یکی از پر طرفدارترین و پر حجم ترین کالاها به لحاظ جابه جایی بعد از سنگ آهن، مازوت و گوگرد خام در ایران به شمار می آید، توسط حمل و نقل ترکیبی و بهره گیری از دو سیستم ریلی و جاده ای، به کشورهای اطراف جابه جا می شود.

همچنین با توجه به عدم دسترسی همه مراکز تولید و مصرف سیمان به شبکه ریلی، بهترین راهکار برای انتقال و صادرات ریلی سیمان ، بهره گیری از سیستم حمل و نقل ترکیبی ریل و جاده است که روز به روز نیز بر اهمیت آن افزوده می شود.

فریند حمل و نقل ترکیبی سیمان

اجرای فرآیند حمل و نقل ترکیبی در هاب های چند وجهی یا پایانه های ترکیبی عموما به دو روش انجام می شود.

روش اول: (bold)

در این روش که در بسیاری از کشورهای اروپایی فعال و از اهمیت بالایی برخوردار است، ابتدا کالاها توسط سیستم حمل و نقل جاده ای به هاب های چند وجهی مبدا انتقال یافته و سپس کانتینر های حامل کالاها یا تریلرها از کامیون ها یا تریلی های کشنده تریلرها جدا می شود و پس از تشکیل قطار به سفر خود تا پایانه چند وجهی مقصد ادامه می دهند.

در ادامه و در پایانه چند وجهی مقصد، کانتینرها از قطارها به داخل کامیون منتقل شده و تا مقصد نهایی منتقل می شود.

روش دوم:

در دومین روش صادرات ریلی سیمان ، کامیون ها و کشنده های تریلر پس از ورود به پایانه مبدا روی واگن های مخصوص حمل کامیون قرار می گیرند و به همراه راننده خود تا پایانه چند وجهی مقصد حمل می شوند. در پایانه مقصد نیز کالاها باقی مسیر تا مقصد نهایی خود توسط همان کامیون ها و از طریق روش حمل ونقل جاده ای طی می کنند.

 

سخن پایانی

با توجه به رشد روزافزون در صنعت سیمان و افزایش مقدار صادرات این کالا به کشورهای اطراف، لازم است در انتخاب نوع سیستم حمل و نقل دقت بالایی شود تا بتوان از هزینه های گزاف جلوگیری نمود. علاوه بر آن استفاده از سیستم حمل و نقل ترکیبی جهت صادرات سیمان و کالاهای حجیم مشابه، می تواند بر کاهش هزینه های لجستیک، بالا رفتن سرعت در جابه جایی کالا، کاهش مصرف سوخت و غیره تاثیرگذار باشد.

 

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران