حمل ریلی محصولات فولادی

صفحه اصلی . حمل ریلی محصولات فولادی
نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 15 ژانویه 2020
نطرات بدون نظر
حمل ریلی محصولات فولادیReviewed by آزاده یوسفی on Jan 15Rating: ۵.۰حمل ریلی محصولات فولادیامروزه حمل و نقل ریلی در ایجاد توسعه پایدار نقش بدیهی داشته و حمل ریلی محصولات فولادی از جایگاه بالایی در دنیا برخوردار است.

حمل ریلی محصولات فولادی

امروزه رقابت در صنعت فولاد دنیا به قدری زیاد است که هر شرکت فولاد سازی که بتواند تولید رقابت‌ پذیری داشته باشد، ضامن موفقیت خود در بازار خواهد بود و این امر باعث می شود تا سهم زیادی از بازار را از آن خود نماید. یکی از مهم ترین علل افزایش رقابت پذیری در تمامی صنایع از جمله فولاد سازی، حمل و نقل و شرایط وابسته به آن می باشد؛ به طوری که امروزه حمل و نقل ریلی در ایجاد توسعه پایدار نقش بدیهی داشته و حمل ریلی محصولات فولادی از جایگاه بالایی در دنیا برخوردار است.

همان طور که گفته شد قدرت حمل و نقل در میزان رقابت پذیری صنایع بسیار بالا می باشد چرا که محصول تولید شده اعم از فولاد یا غیره می بایست در ابتدا به سمت بازارهای هدف حمل شده و سپس مورد معامله قرار گیرد. کارشناسان معتقدند در میان روش های حمل و نقل، حمل ریلی یکی از مطمئن ترین روش ها برای جابه جایی محصولات فولادی می باشد. از آنجا که فولاد کالایی حجیم و سنگین بوده و در مقیاس های بسیار بالا صادرات می شود، حمل ریلی محصولات فولادی به صرفه بوده و یک روش مطمئن برای جابه جایی این کالا می باشد.

امروزه حمل و نقل ریلی در ایجاد توسعه پایدار نقش بدیهی داشته و حمل ریلی محصولات فولادی از جایگاه بالایی در دنیا برخوردار است.

 

مزیت بکارگیری حمل ریلی محصولات فولادی

بدیهی است که شیوه های حمل و نقل با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و به تناسب کشور مقصد و نوع کالای صادراتی می توان بهترین شیوه حمل و نقل را انتخاب نمود. فولاد از جمله محصولاتی است که به شیوه حمل ریلی و حمل جاده ای جابه جا می شود. یکی از مهم ترین مزیت های حمل ریلی نسبت به حمل جاده‌ ای در این است که در حمل ریلی حجم بالایی از محصول در یک نوبت بارگیری و جابه‌ جا می‌ شود، در حالی که در حمل جاده ‌ای این‌ گونه نیست و برای جابه جایی مقداری مشخص از یک محصول گاها لازم است از چندین ماشین سنگین برای حمل استفاده نمود.

به ‌طور مثال، قطار در هر بار حمل ریلی بسته به مقصد مورد نظر و تقاضای بازار، می ‌تواند حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف ۲۵ تا ۳۰ تنی محصول فولاد را به‌ راحتی و با سرعت نسبتا بالا جا‌به‌جا کند، این در حالی است که در حمل جاده ای این محصول، به دلیل محدودیت های موجود از قبیل محدودیت ‌های جاده‌ ها، هر کامیون تنها قادر است یک کلاف فولادی را با وزن ذکر شده جابه‌جا کند. بنابراین بدیهی است که برای جابه جایی این مقدار محصول بهتر و به صرفه تر است تا از حمل ریلی استفاده شود.

همچنین در مثال بالا، در صورت استفاده از حمل جاده ای جهت جابه جایی فولاد با دردسر هایی از قبیل راننده محور بودن، تعدد در زمان بارگیری و رسیدن بار به مقصد، افزایش ترافیک جاده ای (استفاده از تعداد کامیون بیشتر) و در عین حال کاهش ایمنی و غیره مواجه خواهیم بود.

علاوه بر آن، از آنجا که حمل جاده ای ۷ برابر حمل ریلی سوخت مصرف می کند بدیهی است که حمل ریلی محصولات فولادی از استهلاک ماشین ها، مصرف سوخت، هزینه نگهداری و تامین ماشین و غیره نیز می کاهد.

جایگاه حمل و نقل ریلی در صادرات فولاد

کشور های پیشرفته شبکه ‌های گسترده ‌ای از حمل‌ و نقل ریلی را میان شهر های بزرگ خود و کشورهای همسایه احداث کرده اند که باعث بهبود وضعیت حمل و جابه جایی چنین محصولاتی گشته است. در حال حاضر عمده حمل و نقل محصولات فولادی ایران به وسیله ماشین های سنگین و از طریق حمل جاده ای انجام می شود و سهم حمل و نقل ریلی از این بخش پایین است.

از آنجا که در بسیاری از کشور های پیشرفته بار اصلی حمل کالا بر عهده حمل و نقل ریلی است، لازم است تا ظرفیت حمل ریلی کشور ایران به قدری بالا رود که بتواند درصد بالایی از جابه جایی محصولات را به خود اختصاص داده و شاهد رشد حمل ریلی محصولات فولادی در کشور باشیم.

همچنین در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از باری که شبکه ریلی جابه‌جا می‌ کند متعلق به صنعت فولاد است. این امر نشان دهنده این است که حمل ریلی قادر است تا به درستی و در بهترین حالت ممکن در جابه جایی محصولاتی از قبیل فولاد نقش بسزایی داشته باشد و می توان حمل و نقل ریلی را یکی از مهم ترین حلقه های زنجیره ارزش در کشور دانست.

سخن نهایی

از آنجا که صنعت فولاد ایران در شرایط مناسب تولیدی قرار داشته و مقدار زیادی از تولیدات این محصول به کشورهای همسایه صادر می شود، استفاده از حمل و نقل ریلی برای جابه جایی این کالا را می توان امری بهینه و مقرون به صرفه دانسته و در صورت افزایش ناوگان ریلی در راه آهن ایران می توان شاهد رشد استفاده از شیوه حمل ریلی در صنایع مختلف از جمله فولاد بود.

 

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران