نوشته شده
دسته ها مقالات
تاریخ 21 ژانویه 2020
نطرات بدون نظر
ترانزیت ریلی کالاReviewed by آزاده یوسفی on Jan 21Rating: ۵.۰ترانزیت ریلی کالاترانزیت یک اصطلاح فرانسوی است که به معنای عبور، گذر و راه می باشد و ترانزیت ریلی کالا نیز به جابه جایی کالا از کشوری به کشور دیگر توسط ریل گفته می شود.

ترانزیت ریلی کالا

ترانزیت یک اصطلاح فرانسوی است که به معنای عبور، گذر و راه می باشد ولی از لحاظ قانونی و مقررات گمرکی به انتقال کالای گمرک نشده از یک گمرک به گمرک دیگر و تحت نظارت گمرک گفته می شود. ترانزیت ریلی کالا نیز به جابه جایی کالا از کشوری به کشور دیگر توسط ریل گفته می شود که تحت شرایط و مقررات ویژه ترانزیت ریلی انجام می گردد.

به دلیل جایگاه کشور ایران در خاورمیانه، ترانزیت کالا قدمتی سه هزار ساله دارد و در طول تاریخ ایران به دلیل ارتباط شرق به غرب آسیا و قاره اروپا به قاره آسیا و همچنین مقرون به صرفه بودن ترانزیت ایران، پل ارتباطی مهمی به شمار می آمده است.

استفاده از ناوگان حمل و نقل ریلی در حمل و نقل بین المللی و داخلی برای بارهای صنعتی، چوب و آهن، مواد اولیه و کالای خشک و فله در ابعاد بالا بسیار مناسب می باشد. در مواردی که وزن و ابعاد کالا و همچنین تعداد کالا بالا باشد استفاده از حمل ریلی جهت جابه جایی کالا نسبت به روش حمل جاده ای مقرون به صرفه تر خواهد بود.

ترانزیت یک اصطلاح فرانسوی است که به معنای عبور، گذر و راه می باشد و ترانزیت ریلی کالا نیز به جابه جایی کالا از کشوری به کشور دیگر توسط ریل گفته می شود.

اهمیت ترانزیت ریلی کالا

آنچه که منابع اقتصادی ناشی از ترانزیت کالا از خاک کشورها را مهم تر نموده است، بازدهی نسبتا مناسب ترانزیت در بازگشت سرمایه و درآمد ارزی و همچنین کمک به موازنه تجاری کشورهاست. چرا که در ترانزیت کالا، معمولا نسبت سود به سرمایه بالاست و سرمایه در مدت کوتاه تری برگشت داده می شود.

بدیهی است که داشتن رابطه سیاسی مناسب مستلزم داشتن رابطه اقتصادی مناسب می باشد و یکی از دلایل تحکیم رابطه اقتصادی مابین کشور ها، سیاست های تجاری مربوط به حق عبور کالاها از خاک یکدیگر می باشد.

همچنین توسعه ترانزیت ریلی از عوامل مهم در افزایش پایداری ملی و ارتقاء امنیت ملی یک کشور می باشد. به طور کلی ترانزیت ریلی کالا از کشور، موجب توسعه و تحکیم روابط سیاسی کشورهای صاحب کالا، افزایش نرخ بازگشت سرمایه در توسعه حمل و نقل ریلی، توسعه پایانه های مرزی، توسعه بنادر، افزایش درآمد سرانه ملی، نظارت هدفمند بر ورود و خروج کالاها و کنترل قاچاق، کاهش بیکاری و کاهش تهدیدات مرزی بواسطه ایجاد اشتغال و غیره می گردد.

دستاوردهای ترانزیت ریلی ایران

رشد تکنولوژی در صنعت حمل‌ و نقل جهانی موجب شده تا کشورهای همسو با تکنولوژی، به شدت و به سرعت رشد کرده و کشورهایی که از لحاظ توسعه در سطوح پایین تری قرار دارند، نسبت به رشد تکنولوژی عقب بمانند. ایران نیز از این قضیه مستثنی نبوده و روز به روز بر سرعت رشد تکنولوژی خود و همسو بودن با آن در صنایع مختلف می افزاید.

از دستاوردهای مهم توسعه ترانزیت به ویژه در ترانزیت ریلی کالا در کشور ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ارتباط موثر بین کشور های مشترک المنافع، روسیه و اروپا به خلیج فارس که در امتداد کریدور شمال و جنوب می باشد.
  • ارتباط موثر کشورهای چین، شبه قاره هند، خاورمیانه و قفقاز به مدیترانه و توسعه ترانزیت شرق- غرب
  • ارتباط حوزه دریایی خزر از طریق بندر امیر آباد تا بندر عباس بعنوان مهمترین کریدور ریلی با درآمد بسیار بالاتر نسبت به جاده و حمل و نقل ریلی داخلی
  • رونق اقتصادی در بنادر شمال و جنوب ایران، توسعه پایانه های مرزی، محرومیت زدایی در مناطق مرزی مثل سرخس، اینچه برون، جلفا و سایر مناطق
  • اشتغال زایی و افزایش درآمد اقتصادی و به تبع آن افزایش درآمد ناخالص ملی که می تواند همراه با ارز آوری بسیار بالایی باشد.
  • توجیه اقتصادی طرح های توسعه ریلی با فراهم آمدن نرخ بازگشت سرمایه بالاتر از محاسبات نسبت به حمل و نقل ریلی داخلی

از مهم ترین کالاهای واراداتی که از طریق ترانزیت ریلی به ایران وارد می شوند عبارت اند از: آهن، فولاد، میله آهنی و انواع فلزات، کودهای شیمیایی، واردات ریلی پنبه، واردات ریلی محصولات غذایی همچون گندم، برنج، ذرت و واردات ماشین آلات صنعتی.

همچنین ایران کشوری غنی در تولید کالاهای صادراتی به کشورهایی مانند افغانستان، ترکیه، روسیه، چین و … می باشد که با توجه به صرفه اقتصادی حمل ریلی می توان برای جابه جایی کالاهای حجیم و تعداد بالا از این روش حمل و نقل استفاده نمود.

سخن پایانی

همان طور که می دانید، حمل ونقل ریلی یک شیوه انتقال کالا یا مسافر از یک نقطه به نقطه دیگری است که دارای شرایط و ویژگی های خاص خود می باشد که برخی از آن شامل حمل و نقل نسبتا انبوه، نسبتا ارزان، ایمن و سریع است. علاوه بر حمل داخلی کالا توسط ریل، ترانزیت ریلی کالا در کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی، از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود.

همچنین توسعه ریلی کشورها موجب تحکیم روابط بین کشورها و افزایش ارتباطات سیاسی و اقتصادی مابین کشورها می گردد. بنابراین لازم است نسبت به اهمیت ترانزیت ریلی در ایران آگاه بوده و زیرساخت های لازم جهت توسعه آن به وجود آید.

 

 

 

واگن خود را در ایران و ۱۷ کشور، آنلاین ردیابی کنید

ردیابی کنید

نظر خود را بنویسید

۰
نظرات کاربران